granulu apkures katls

Mūsdienu straujais dzīves ritms pieprasa arvien efektīvākus un uzlabotākus apkures risinājumus. Ekonomiska un videi draudzīga apkures sistēma ir viens no mūsdienīga un ilgtspējīga mājokļa priekšnoteikumiem. Līdz šim visizplatītākie apkures sistēmas veidi atstājuši nelabvēlīgu ietekmi uz vidi, un ir viens no siltumnīcefekta gāzu avotiem, turklāt to cenas arvien pieaug. Efektīvākais un labākais risinājums ir granulu apkures katli.

Kas ir granulu apkures katls?

Granulu apkures katli ir apkures sistēma, kas siltuma radīšanai mājoklī kā kurināmo izmanto granulas. Šāda apkures katla lietošana ir ļoti vienkārša – tajā ieber granulas un noregulē vēlamo siltumu. Apkures katls pats lēni dedzinās kurināmo un uzturēs nepieciešamo temperatūru. Labas kvalitātes granulu katlam ir augsta efektivitāte un neliels kurināmā patēriņš  – 90 – 93% atkarībā no tipa.

Granulu katlu priekšrocības

Daudzi privātmāju un dzīvokļu īpašnieki ierīko granulu katla apkures sistēmu, jo tai ir daudzas būtiskas priekšrocības attiecībā pret citām apkures sistēmām.

Lietošanas ērtība

Izmantojot granulu katlu iespējama lielāka ekonomija un automatizācija, nekā izmantojot malku. Nav nepieciešamas plašas telpas kurināmā glabāšanai, un nav nepieciešams liels fizisks spēks, lai tās pārvietotu. Protams, šiem katliem nepieciešama uzraudzība, un ik pēc noteikta intervāla tie jāiztīra.

Videi draudzīgs

Granulas ir ekoloģiski tīrs produkts bez piejaukumiem un ķīmijas, kas nozīmē, ka tās sadegšanas laikā nerada veselībai kaitīgus izmešus.

Uztur vienmērīgu siltumu

Granulu katls noteikti ilgāk uzturēs vienmērīgu temperatūru visā apsildāmajā telpā, nekā malka, kas nozīmē, ka mājās vienmēr būs patīkami atrasties.

Automātiska darbība

Šī katla galvenā priekšrocība ir automātiskā sistēma un gandrīz pilnīga tās automatizācija, kura var darboties arī mājas iemītnieku prombūtnes laikā. Granulu apkures katli nodrošinās mājās siltumu un sistēma neaizsals arī aukstākajā ziemā. Iespējams pāris reizes nedēļā būs jāpapildina apkures katla tvertne ar granulām un dažas reizes mēnesī jāiztīra. Pati granulu padeve notiek automātiski, tāpat kā aizdedzināšana un temperatūras režīma uzturēšana katlā. Klimatu telpās var regulēt ar datoru vai mobilo aplikāciju. Atsevišķi granulu apkures katli piedāvā arī automātisku pelnu izvākšanu. Šādi katli bez cilvēka klātbūtnes var darboties nedēļu vai pat divas. Šis laiks ir atkarīgs no granulu un pelnu savākšanas tvertņu tilpuma. Parasti granulu tvertnes tilpums nav lielāks par puskubikmetru, taču var būt arī lielāki.

Nav nepatīkamu smaku

Granulu apkures katli ir īpaši iecienīti izvietošanai mājsaimniecībās, jo tie aizņem salīdzinoši maz vietas, kā arī koka granulas deg bez specifiskas smakas, kas raksturīgi citiem kurināmajiem, piemēram, oglēm.

Granulu apkures katla jauda

Lai ziemā nebūtu nepatīkamu pārsteigumu, kad atklājas ka siltuma nav pietiekami, svarīgi pievērst uzmanību apkures katla jaudai. Tas palīdzēs izvēlēties granulu katlu, kurš atbildīs prasībām, ar maksimāli efektīvu enerģijas izmantošanu. Lai saprastu kādas jaudas apkures granulu katli būs piemēroti jāņem vērā vairāki rādītāji:

  • vidējā teritoriālā gaisa temperatūra ziemas periodā;
  • telpas platība, griestu augstums;
  • ēkas siltumizolācija un izmantoto materiālu kvalitāte;
  • individuālu telpu īpašības, piemēram, logu un radiatoru skaits, ārsienu un iekšsienu biezums, griestu augstums;
  • papildus siltuma avoti telpā.
  • lai uzsildītu vienu kubikmetru gaisa ir nepieciešams 40 W enerģijas;
  • katram logam papildus ir nepieciešami 100 W, durvīm – 200 W;
  • privātmāju siltuma zudumu koeficents ir, aptuveni, 1.5;
  • 2-4 istabu dzīvokļiem koeficents ir 1.2-1.3, atkarībā no sienu biezuma un izmantotajiem materiāliem. kā arī, tiek ņemts vērā laikapstākļu koeficents, kurš, aptuveni, ir 0.7 centrālajai Latvijas daļai un 0.9 pārējai Latvijas teritorijai

Apkure katla jaudas aprēķins :

Stāva platība = ēkas garums x platums

Ēkas tilpums = stāva platība x augstums

Nepieciešamās jaudas vērtība = ēkas tilpums x 40 W

Katram logiem papildus pieskaitāmi 400 W un durvīm vēl 400.

Iegūto vērtību reizina ar siltuma zuduma koeficientu

Iegūto vērtību reizina ar laikapstākļu koeficientu = aptuvenā nepieciešamā granulu katla jauda.

Vairāk mūsu mājas lapā: https://www.atmos.lv