Apkures sistēmas – to veidi
Apkures sistēmas. Lai nodrošinātu nepieciešamos apstākļus dzīvošanai mājoklī aukstajā ziemas periodā, ir nepieciešama sistēma, kas palīdzētu uzturēt vēlamo temperatūras režīmu. Apkures sistēma ir visveiksmīgākais šīs problēmas inženiertehniskais risinājums. Apkures sistēma palīdzēs uzturēt komfortablus apstākļus mājā visā aukstuma periodā, taču jums jāzina, kādas ir apkures sistēmas mūsdienās.
Ir tādi galvenie apkures sistēmu veidi kā: gaisa sildīšana, elektriskā apkure, ūdens sildīšana, ūdens grīdas apsilde un citi. Neapšaubāmi, svarīgs jautājums ir jūsu mājas apkures sistēmas veida izvēle. Apkures sistēmu klasifikācija ietver daudzus veidus. Apsvērsim galvenos, kā arī salīdzināsim apkures degvielas veidus.
- Ūdens sildīšana
- Karstā ūdens sildīšanas sistēmu klasifikācija
- Gaisa sildīšana
- Vietējā gaisa sildīšana
- Centrālā gaisa apkure
- Gaisa aizkari
- Elektriskā apkure
- Darbības princips
Ūdens sildīšana
Starp visu apkures sistēmu klasifikāciju vispopulārākā ir ūdens sildīšana. Šādas apkures tehniskās priekšrocības ir noteiktas daudzu gadu prakses rezultātā. Neapšaubāmi, kad tiek jautāts, kādi apkures veidi ir pieejami, vispirms nāk prātā ūdens sildīšana. Ūdens sildīšanai ir tādas priekšrocības kā:
- Nav ļoti augsta dažādu ierīču un cauruļu virsmas temperatūra;
- Nodrošina vienādu temperatūru visās telpās;
- Ietaupa degvielu;
- Darbības termiņi ir palielināti;
- Klusais darbs;
- Viegli uzturēt un salabot.
Karstā ūdens sildīšanas sistēmas galvenā sastāvdaļa ir apkures katls. Šāda ierīce ir nepieciešama ūdens sildīšanai. Šajā sildīšanas veidā ūdens ir siltuma nesējs. Tas cirkulē caur slēgta tipa caurulēm, un pēc tam siltums tiek pārnests uz dažādiem apkures komponentiem, un no tiem visa istaba jau tiek apsildīta.
Vienkāršākais variants ir dabiskā cirkulācija. Šāda cirkulācija tiek panākta, pateicoties tam, ka ķēdē tiek novēroti dažādi spiedieni. Tomēr šādu tirāžu var arī piespiest. Šādai cirkulācijai ūdens sildīšanas iespējām jābūt aprīkotām ar vienu vai vairākiem sūkņiem.
Pēc tam, kad dzesēšanas šķidrums iziet cauri visam apkures lokam, tas ir pilnībā atdzisis un atgriezts atpakaļ katlā. Šeit tas atkal uzsilst un tādējādi ļauj sildītājiem atkal radīt siltumu.
Karstā ūdens sildīšanas sistēmu klasifikācija
Ūdens sildīšanas veids var atšķirties pēc šādiem kritērijiem:
- ūdens cirkulācijas metode;
- izplatīšanas veida lielceļu atrašanās vieta;
- stāvvadu strukturālās iezīmes un shēma, ar kuru savienotas visas apkures ierīces.
- Vispopulārākā ir apkures sistēma, kur ūdens tiek cirkulēts caur sūkni. Apkure ar dabisko ūdens cirkulāciju pēdējā laikā tiek izmantota ārkārtīgi reti.
Sūknētā apkures sistēmā dzesēšanas šķidruma sildīšana var notikt arī pateicoties karstā ūdens katlu mājai vai termālajam ūdenim, kas nāk no koģenerācijas stacijas. Apkures sistēmā ūdeni var sildīt pat ar tvaiku.
Gaisa sildīšana
Šāda veida dažādu telpu apkure tiek uzskatīta par vienu no vecākajām. Pirmo reizi šāda sistēma tika izmantota pat pirms mūsu ēras. Līdz šim šāda apkures sistēma ir kļuvusi plaši izplatīta – gan sabiedriskajās, gan rūpnieciskajās telpās.
Apsildāms gaiss ir populārs arī ēku apsildīšanai. Recirkulācijā šo gaisu var piegādāt telpā, kur notiek sajaukšanās process ar iekšējo gaisu, un tādējādi gaiss tiek atdzesēts līdz istabas temperatūrai un atkārtoti uzsildīts.
Gaisa apkure var būt vietēja rakstura, ja ēkā nav centrālās ventilācijas vai ja piegādātā gaisa daudzums ir mazāks nekā nepieciešams.
Gaisa apkures sistēmās gaisu silda gaisa sildītāji. Šādu komponentu primārais sildītājs ir karsts tvaiks vai ūdens. Lai sasildītu gaisu telpā, varat izmantot citas sildierīces vai jebkurus siltuma avotus.
Vietējā gaisa sildīšana
Atbildot uz jautājumu, kāda ir apkure, vietējā apkure bieži tiek pielīdzināta tikai ražošanas telpām. Vietējās apkures ierīces tiek izmantotas tādām telpām, kuras tiek izmantotas tikai noteiktos periodos, palīgdarbības telpās, telpās, kas ir saskarē ar ārējām gaisa plūsmām.
Vietējās apkures sistēmas galvenās ierīces ir ventilators un sildītājs. Gaisa sildīšanai var izmantot tādas ierīces un ierīces kā: gāzes apkures katli, malkas apkures katli, granulu apkures katli, siltuma ventilatori vai siltuma ieroči. Šādas ierīces darbojas pēc gaisa recirkulācijas principa.
Centrālā gaisa apkure
Centrālā gaisa apkure tiek veikta jebkura plāna telpās, ja ēkā ir centrālā ventilācijas sistēma. Šāda veida apkures sistēmas var organizēt pēc trim dažādām shēmām: tiešās plūsmas recirkulācija, daļēja vai pilnīga recirkulācija. Pilnīgu gaisa cirkulāciju var izmantot galvenokārt darba laikā, kas nav darba laiks, dežūras apsildīšanai vai telpas apsildīšanai pirms darba dienas sākuma.
Tomēr sildīšana pēc šādas shēmas var notikt, ja tā nav pretrunā ar ugunsdrošības noteikumiem vai higiēnas pamatprasībām. Šādai apkures shēmai jāizmanto pieplūdes ventilācijas sistēma, taču gaiss netiks ņemts no ielas, bet gan no tām telpām, kuras tiek apsildītas. Centrālajā gaisa apkures sistēmā tiek izmantoti tādi konstruktīvi sildierīču veidi kā: radiatori, ventilatori, filtri, gaisa vadi un citas ierīces.
Gaisa aizkari
Ja priekšējās durvis tiek atvērtas pārāk bieži, no ielas var nākt liels daudzums gaisa. Ja nekas netiek darīts, lai ierobežotu telpā ienākošā aukstā gaisa daudzumu vai to nesildītu, tad tas var negatīvi ietekmēt temperatūras režīmu, kam jāatbilst normai. Lai novērstu šo problēmu, varat izveidot gaisa aizkaru atvērtā durvju ailē. Ienākošā aukstā gaisa daudzuma ierobežošana ārpus ēkas notiek strukturālu izmaiņu dēļ ieejā telpā.
Kompaktā tipa gaisa siltuma aizkari pēdējā laikā ir kļuvuši arvien populārāki. Tiek uzskatīts, ka visefektīvākie aizkari ir “čibināšanas” tipa. Šādi aizkari rada strūklu gaisa barjeru, kas aizsargā atvērtas durvju ailes no aukstā gaisa straumēm. Kā liecina apkures veidu salīdzinājums, šāds aizkars var samazināt siltuma zudumus gandrīz uz pusi.
Elektriskā apkure
Telpas apkure notiek, pateicoties gaisa sadalei, kas iet caur paneļu, nesildot tā priekšējo pusi. Tas pilnībā pasargās no dažādiem apdegumiem un novērsīs ugunsgrēku. Jebkura veida telpu var sildīt ar elektriskiem konvektoriem, pat ja jums ir tikai viens enerģijas avots, piemēram, elektrība.
Šāda veida ēku apkures sistēmām nav nepieciešamas lielas uzstādīšanas vai remonta izmaksas, turklāt tās var nodrošināt maksimālu komfortu. Elektrisko konvektoru var vienkārši ievietot noteiktā vietā un pievienot elektrotīklam. Izvēloties apkures sistēmu, jūs varat pievērst uzmanību šim tipam – diezgan efektīvs.
Darbības princips
Auksts gaiss, kas atrodas ēkas apakšējā daļā, iet caur konvektora sildīšanas komponentu. Tad tā tilpums palielinās, un tas iet uz augšu caur izejas režģiem. Sildīšanas efekts rodas arī papildu siltuma starojuma dēļ no elektriskā konvektora paneļa priekšpuses.
Šādas apkures sistēmas komforta un efektivitātes līmenis tiek sasniegts, pateicoties tam, ka elektriskie konvektori izmanto elektronisko sistēmu, kas palīdz uzturēt noteiktu temperatūru. Jums vienkārši jāiestata nepieciešamais temperatūras indikators, un sensors, kas ir uzstādīts paneļa apakšējā zonā, sāks noteikt gaisa temperatūru, kas pēc noteiktā laika perioda nonāk telpā. Sensors nosūtīs signālu uz termostatu, kas savukārt savienos vai otrādi izslēgs sildelementu. Izmantojot šādu sistēmu, lai uzturētu noteiktu temperatūru, kas ļaus savienot elektriskos konvektorus dažādās telpās, lai apsildītu visu ēku.
Kura apkures sistēma ir labāka
Protams, jautājums par to, kura apkures sistēma ir labāka, ir nepraktisks, jo šī vai tā sistēma ir efektīva noteiktos apstākļos. Būtu jāsalīdzina apkures sistēmas, ņemot vērā visus to plusus un mīnusus, koncentrējoties uz uzstādīšanas apstākļiem un viņu pašu iespējām.